MALOWANIE NA ZEWNĄTRZ

Malowanie na zewnątrz

Malowanie na zewnątrz, choć czasem wydaje się wyczerpujące, to pozwoli prawidłowo ochronić i upiększyć domy na lata.

Istnieje wiele rodzajów powierzchni zewnętrznych, które mogą być pomalowane: cegła, bloki cementowe, tynki strukturalne, panele i wyroby z drewna. Podstawową regułą przy malowaniu zewnętrznych powierzchni jest upewnienie się, że brud, łuszcząca się farba i inne przeszkody zostaną usunięte – można to zrobić za pomocą skrobaka, zdzieraka do tynków i pędzla.

Bardzo ważne przy malowaniu za zewnątrz jest dostosowanie farb do warunków atmosferycznych. Farba może mieć ograniczenia dotyczące zakresu temperatur lub poziomu wilgotności w powietrzu.
Należy przyjąć, że malowanie na zewnątrz zaczynamy od dużych powierzchni, jak ściany. Dla wygody najlepiej stosować do tego walce o szerokiej powierzchni malującej (25 cm), tzw. fasadowe. Walce te cechuje większa sprężystość dzięki zastosowaniu podczas produkcji niehigroskopijnej gąbki wyściełającej, za sprawą której zwiększa się zdolność wprowadzenia farby w zagłębienia powierzchni. Również tu długość runa walca dostosowujemy do poziomu szorstkości powierzchni – im większa chropowatość, tym dłuższe powinno być runo. Kolejnym etapem jest malowanie wykończeniowe, czyli okna, drzwi itp.


Do malowania powierzchni drewnianych istnieją nie tylko specjalne farby, ale również specjalistyczne narzędzia. Nie każdy pędzel czy walec nadaje się do malowania lakierobejcą, bejcą, impregnatem.
I tak na przykład:

  • naturalne włosie, z szorstką powierzchnią polecamy do pracy z farbami i lakierami na bazie rozpuszczalników. W przeciwieństwie do włosa, szczecina posiada od dwóch do trzech końcówek tworzących tzw. chorągiewkę, która zapewnia pełniejsze i gładsze pokrycie powierzchni, co gwarantuje osiągnięcie odpowiedniego gradientu farby;
  • włosie z syntetycznego włókna poliestrowego dzięki znacznie zmniejszonej absorbcji wody, doskonale nadaje się do pracy z farbami i lakierami na bazie wodnej, jak również do lazur i środków ochrony drewna;
  • włosie końskie jest w dużej mierze cylindryczne i nie posiada naturalnego szpica. Stosuje się je do wyrobu wysokiej jakości szczotek do tapetowania oraz ławkowców. Fibra to naturalne włókno pochodzenia roślinnego pozyskiwane z liści tropikalnej Agawy. Najczęściej jest stosowana do nanoszenia powłok bitumicznych i wapiennych.

zobacz również